Veri Merkezi Çözümleri
Veri Merkezi Çözümleri

Network Güvenliği ve AnalizAğ güvenliği nasıl çalışır?

Bir kuruluş genelinde ağ güvenliğini ele alırken dikkate alınması gereken birçok katman vardır. Saldırılar, ağ güvenlik katmanları modelindeki herhangi bir katmanda gerçekleşebilir, bu nedenle ağ güvenliği donanımınız, yazılımınız ve politikalarınız her alanı ele alacak şekilde tasarlanmalıdır. Ağ güvenliği tipik olarak üç farklı kontrolden oluşur: fiziksel, teknik ve idari. Aşağıda, farklı ağ güvenliği türlerinin ve her denetimin nasıl çalıştığının kısa bir açıklaması yer almaktadır.

Fiziksel Ağ Güvenliği

Fiziksel güvenlik kontrolleri, yetkisiz personelin yönlendiriciler, kablo dolapları vb. Gibi ağ bileşenlerine fiziksel erişim elde etmesini önlemek için tasarlanmıştır. Kilitler, biyometrik kimlik doğrulama ve diğer cihazlar gibi kontrollü erişim, her kuruluşta çok önemlidir.

Teknik Ağ Güvenliği

Teknik güvenlik kontrolleri, ağda depolanan veya ağ üzerinden, ağa veya ağdan dışarıya aktarılan verileri korur. Koruma iki yönlüdür; verileri ve sistemleri yetkisiz personelden korumalı ve ayrıca çalışanların kötü niyetli faaliyetlerine karşı korumalıdır.

İdari Ağ Güvenliği

İdari güvenlik kontrolleri, kullanıcıların kimliklerinin nasıl doğrulanacağı, erişim düzeyleri ve ayrıca BT personelinin altyapıdaki değişiklikleri nasıl uyguladığı dahil olmak üzere kullanıcı davranışını kontrol eden güvenlik politikaları ve süreçlerinden oluşur.

Ağ Erişim Kontrolü

Potansiyel saldırganların ağınıza sızamadığından emin olmak için, hem kullanıcılar hem de cihazlar için kapsamlı erişim kontrol politikalarının uygulanması gerekir. Ağ erişim kontrolü (NAC) en ayrıntılı düzeyde ayarlanabilir. Örneğin, yöneticilere ağa tam erişim verebilir, ancak belirli gizli klasörlere erişimi reddedebilir veya kişisel cihazlarının ağa katılmasını engelleyebilirsiniz.

Antivirüs ve Antimalware Yazılımları

Virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı, bir kuruluşu virüsler, fidye yazılımları, solucanlar ve truva atları gibi çeşitli kötü amaçlı yazılımlardan korur. En iyi yazılım yalnızca ağa girişte dosyaları taramakla kalmaz, aynı zamanda dosyaları sürekli olarak tarar ve izler.

Güvenlik duvarı koruması

Güvenlik duvarları, adından da anlaşılacağı gibi, güvenilmeyen dış ağlar ile güvenilir iç ağınız arasında bir engel görevi görür. Yöneticiler genellikle ağdaki trafiği engelleyen veya buna izin veren bir dizi tanımlanmış kural yapılandırır.

Sanal Özel Ağlar

Sanal özel ağlar (VPN'ler), başka bir uç noktadan veya siteden ağa bağlantı oluşturur. Örneğin, evden çalışan kullanıcılar genellikle kuruluşun ağına bir VPN üzerinden bağlanır. İki nokta arasındaki veriler şifrelenir ve kullanıcının cihazı ile ağ arasında iletişime izin vermek için kimlik doğrulaması yapması gerekir.


Network Çözümleri Hakkında

Daha Fazla Bilgi Almak İçin

Lütfen Bize Ulaşın!

* Daha hızlı ve detaylı teklif almak için lütfen e-mail ile ulaşınız

0216 606 43 23